Nás nikto nezastaví hovorí o SM a nádeji Jaruška Valčeková

„Vo chvíli, keď mi povedali, čo mi je, sa mi skončil život. Nevedela som, čo mám čakať – budem tu mesiac, rok? Koľko mám vlastne času? Myslela som si, že zomieram. Veľmi ma to vzalo a dlho som sa z toho nevedela dostať. Od lekárov som sa toho veľa nedozvedela, dva mesiace som sedela za počítačom a hľadala informácie. Prešli roky, kým som sa spamätala,“

Takto nejak začína tvoj príbeh. Jaruška Valčeková už desať rokov reprezentuje Nádej pre ľudí s na prvý pohľad málo viditeľnou ale o to zákernejšou nemocou Sclerosis Multiplex. Každoročne organizujú cykloakciu naprieč Slovenskom s názvom Od Tatier k Dunaju a podtitulom „Nás nikto nezastaví.“ 7 otázok o SM, Nádeji, veľkej vôli, vytrvalosti a nevzdávaní sa s Jaruškou Valčekovou.

Ako vznikla myšlienka cykloakcie od Tatier k Dunaju?

Veľmi jednoducho – v lese. Pri venčení psov som si pospevovala a vtedy mi došlo, že by sme mohli bicyklovať. A dať takto vedieť, čo to je skleróza multiplex. Hneď som sa videla, ako pedálujeme a míňame jednotlivé mestá. Ale skutočnosť bola oveľa oveľa inakšia. ?

Športovať, žiť aktívne alebo sa zmieriť a dúfať … V čom podľa teba pomáha aktívny život a šport ľuďom s telesným postihnutím? A čo dáva šport tebe?

Športovať, žiť aktívne alebo sa zmieriť a dúfať … vidieť človeka, ktorý sa zmieril so svojím osudom, to je veľmi smutné a bolestivé. Ak to človek vie a dokáže, nech sa nikdy nevzdá myšlienky žiť aktívne.
V čom podľa teba pomáha aktívny život a šport ľuďom s telesným postihnutím? Športovať znamená žiť, hýbať sa, fungovať, stále niečo prekonávať. Sú to výzvy a neustála chuť žiť. Nie každý má tú možnosť hýbať sa, a pridaná hodnota je športovať. Preto si myslím, že šport a športovanie je pre človeka mimoriadne dôležité pre samostatný život. Udržiava človeka v kondícii, kondícia mu pomáha zvládať zhoršené stavy svojej choroby, rozvoj sily, obratnosti, rýchlosti, čo so sebou športovanie prináša, napomáha pri zvládaní zdravotných postihnutí a nielen fyzických ale aj duševných a psychických.

A čo dáva šport tebe? Slobodu, voľnosť, pocity, život…Viem, že to nie je len o tom sadnúť na bajk a odšlapať si. Ako prebieha príprava SMkárov na toto podujatie? Mentálne i fyzicky.

Pri druhom ročníku ma napadlo, že by sa hodilo, keby sme sa pred samotnou akciou stretli (všetci pacienti, ktorí bicyklujú) a spoločne sa pripravili. Som trénerka juda a viem, že takéto prípravy – sústredenia sú veľmi pozitívne prijímané ale hlavne výsledky sú potom oveľa lepšie. A tak sme si takéto sústredenie spravili. Bolo jedno a súčasťou bolo aj špeciálne trénovanie v Silovom Inštitúte. Potom, počas bicyklovania, som si uvedomila, že, čo potrebujeme, je predovšetkým bicyklovanie. V treťom ročníku sme mali sústredenia dve a nabicyklovali sme spolu 400 km. Vyberali sme si náročné a dlhé trasy. Stálo to zato. Počas akcie pacienti nemali konkurenciu. Boli perfektne pripravení – som na nich nesmierne hrdá.

Žiješ mediálne, vedieš aj chránené dielne Scarabeus, bicykluješ, organizuješ, burcuješ. Kde berieš tu energiu? Čo ti energiu najviac dodáva a čo naopak odoberá?

Energiu beriem so vzájomných stretnutí. Kde sa stretávame pacienti medzi sebou. Komunikujeme, vymieňame si svoje skúsenosti, životné úspechy alebo pády… je to veľmi plodné. Spoločenské a radostné. Mnohí sa tešia predovšetkým na tieto stretnutia, ktoré nás potom nabíjajú aj na pol roka. Doma mám troch psov, mojich miláčikov, ktorí mi pomáhajú vždy, keď cítia, že sa niečo deje. Sú to moji života-budiči. Prechádzky po lese s nimi je niečo tak úžasné, osloboďujúce. A v neposlednom rade, môj manžel…stojí pri mne vždy. Som mu za to vďačná.

Priblíž nám ochorenie SM tak, aby to každý pochopil

Skleróza multiplex – ochorenie, ktoré nám znemožňuje pohyb nôh, rúk, núti nás často močiť, zneisťuje nás v istote chôdze, oberá nás o pokoj a kľud, pohadzuje s nami z boka na bok, tvári sa, že nám nič nie je, a pritom nám nedáva žiadne istoty a možnosti života a ničí všetko, čoho sa dotkne.

Keby si mala niečo odkázať účastníkom výziev Reštartni sa, čo by to bolo?

Vážte si všetko, čo si myslíte, že je samozrejmé, pretože nič nie je samozrejmé. Aj taká triviálna vec, ako je obyčajný pohyb nôh a rúk, nie je samozrejmosťou pre veľké množstvo ľudí. A nikdy neprestaňte športovať.

Zúčastníte sa ako SM tím jarného kardionápravniku Poď s nami na mesiac?

Áno. Zúčastníme sa. Žilavý Jurko, Kubalová Ivana, Lajstríkova Marta, Bellus Peter, Hubálek Jozef a Valčeková Jaroslava. To je náš SM tím. Prídáme kilometre z oboch sústredení aj z jazdy Od Tatier k Dunaju.

Sľubujeme, že vás prídeme pozdraviť aj my.

Vidíme sa na jednotlivých etapách od Tatier k Dunaju od 21.5.2018 do 26.5.2018. Program a trasy sú tu.

Sponzori

TatryDunaj