Cyklistické podujatie od Tatier k Dunaju so sklerózou multiplex vzniklo už v roku 2015. Ide o každoročnú bicyklovú jazdu na podporu povedomia o tomto zatiaľ nevyliečiteľnom ochorení. Zúčastňujú sa ho pacienti, aj zdraví ľudia. Tento rok sa už konal piaty ročník.
Skleróza multiplex alebo roztrúsená mozgovomiechová sklerózaje chronické ochorenie centrálnej nervovej sústavy z doteraz neobjasnených príčin. Symptómy sklerózy multiplex sú fyzické aj psychické a je ich skutočne veľa. Vyplývajú zo samotného poškodenia nervových štruktúr, ale aj z celkového stresu a duševnej záťaže, ktoré choroba prináša. Život so sclerosis multiplex vie byť náročný. Ale aj vďaka podujatiam ako je toto, môžu všetci zúčastnení zažiť pár dní so skvelými ľuďmi, v úžasnej atmosfére, ktorú si väčšina účastníkov pochvaľuje. Potvrdzuje to aj 37 ročná Eva z Brezna, ktorá má túto chorobu už pár rokov: „Minulý rok som aj s kamarátkou odbicyklovala len dve etapy. Tento rok sme však zvládli celú trasu. Budúci rok prídeme znovu a rozšírime partiu. Je to skvelá akcia.“
Za celým týmto podujatím stojí Jarka Valčeková, predsedníčka združenia Nádej. Nezvládla by to však sama bez svojho podporného tímu, ktorí predstavujú najmä zamestnanci združenia, aj jej manžel. „Hlavnou myšlienkou tohto podujatia je, aby sa ľudia trpiaci sklerózou multiplex dostali medzi ľudí a začali športovať. Mnoho ľudí o tomto ochorení veľa nevie, dokým sami neochorejú alebo niekto z ich blízkeho okolia. Ide teda aj o šírenie povedomia o tejto chorobe.“
Tento rok sa bicyklovalo 5 dní a prešlo sa dohromady 456 km po náročnejšej trase ako za posledné ročníky. Pelotón bicyklistov vyrazil zo Štrbského plesa, za neustáleho doprovodu štyroch policajtov, ktorí mali za úlohu riadiť dopravu, a tak zabezpečovať ochranu všetkých zúčastnených.
Prvý deň sa prespávalo v Zuberci po odbicyklovanej trase 81,5 km. Druhý deň sa šlo do Považskej Bystrice po najdlhšej etape, až 121,8 km. Tretí deň sa bicyklovalo do Prievidze cez Homôlku, kde pelotón prekvapil škaredý dážď. Štvrtý deň sa šlo do Dudiniec 108 km. Piaty deň sa končilo vo Veľkom Mederi po trase 114 km.
Počas bicyklovania sa robili kratšie, aj dlhšie prestávky, aby cyklisti nabrali nových síl. Vo viacerých zastávkach ako Zuberec, Terchová, Prečín, Ilava, Valaská Belá, či Veľký Meder bolo pre účastníkov pripravené chutné občerstvenie, aj sprievodný program. V prípade, ak si niekto potreboval oddýchnuť skôr, tak sa mohol odviesť v jednom so sprievodných vozidiel alebo autobuse, ktoré šli celú trasu za bicyklistami.
„Od Tatier k Dunaju“ sa od začiatku zúčastňuje aj Peter Božík, spolumajiteľ firmy na výrobu bicyklov a elektrobicyklov v Trenčíne. Aj so svojimi spolupracovníkmi podporuje toto podujatie nielen nepretržitou opravou a údržbou bicyklov v prípade potreby, ale aj tým že jazdí na neobyčajnom bicykli. Ako sám hovorí: „Na začiatku bicyklovalo menej účastníkov, preto som sa rozhodol bicyklovať na bicykli „Kostitras“. Aj vďaka nemu je pelotón neprehliadnuteľný a podujatie zaujme aj bežných ľudí, ktorí o skleróze multiplex doteraz nepočuli. Tento rok sa zúčastnilo už okolo 100 bicyklistov. Jednoducho je tu super partia, a ak dokážem takýmto spôsobom pacientom pomôcť, aby sa cítili aspoň trocha lepšie a pokiaľ budú moju účasť vnímať ako prínos, tak ja pre to urobím všetko, aby som aj naďalej pomáhal a zúčastnil sa aj ďalšieho ročníka.“
Tohto aj niektorých predošlých ročníkov sa zúčastnili aj herec Ivan Tuli Vojtech, či exmoderátor Peter Čambor. Ako hovorí Tuli: „Zdravie je najdôležitejšie, ostatné veci sú nepodstatné. Za rok tu už nemusíme byť. Život si treba užívať naplno.“ Preto, keď ho Jarka pred 5 rokmi oslovila ohľadne bicyklovanie pre dobrú vec, tak neváhal a zúčastnil sa. Nakoniec priviedol k tomuto podujatiu aj Peťa. „Páči sa mi najviac atmosféra v pelotóne, aj po bicyklovaní. Ľudia sú radi, keď ich podporia. Obdivujem organizáciu celého podujatia, aj Jarku. Ale budúci rok si budem musieť lepšie pripraviť bicykel, pretože by to už v tomto stave asi nezvládol,“ smeje sa Peťo.
Celé bicyklovanie a zážitky účastníkov zachytili na kamere dvaja mladí chalani, ktorí sa taktiež zúčastnili na celom podujatí. Ich úlohou bolo natočiť video, ktoré najlepšie zachytí celkovú atmosféru a myšlienku podujatia „Od Tatier k Dunaju“. „Už pár rokov spolupracujeme a robíme online videá. Snažíme sa ich natáčať tak, aby na nich bol vidieť progres. Aby aj na ľuďoch počas tohto podujatia bol vidieť progres. Pretože všetci účastníci tu fungujú ako živý organizmus, jeden pomáha druhému. Ak to jeden dá, tak to dá aj ten druhý, aj keď nemôže, pretože je vyhecovaný. Napríklad jedna pani so sklerózou multiplex sa postavila po pár dňoch bicyklovania.“
Preto aj ak vy radi bicyklujete a chcete podporiť nevyliečiteľných optimistov, tak sa zúčastnite ďalšieho ročníka „Od Tatier k Dunaju“. Tešíme sa na vás.