Neznáma tvár z propagačného plagátu jedinečného cyklistického podujatia “Od Tatier k Dunaju“. Kto je toto mladé usmievavé dievča?

Všetko sa začalo, keď predsedníčka združenia SM Nádej, Jarka Valčeková, hľadala mladého človeka s nevyliečiteľným ochorením skleróza multiplex, ktorý by sa stal tvárou propagačného plagátu jedinečného cyklistického podujatia “Od Tatier k Dunaju“.  Nakoniec sa rozhodla pre mladé 19 ročné dievča, Veroniku Plecháčkovú z Bratislavy. Takmer 2 -hodinové fotenie v okolí Prievozskej ulice v Bratislave prinieslo svoje ovocie a výsledný plagát “Od Tatier k Dunaju“ je na svete.  Pozrite sa samy.

A kto je teda mladé usmievavé dievča z výsledného plagátu “Od Tatier k Dunaju“ ?

Veronika práve študuje v poslednom ročníku na Strednej priemyselnej škole v Bratislave, odbor stavebníctvo a geodézia. Po maturite sa chystá ísť na vysokú školu. Už ju prijali na  Vysoké učení technické v Brne, na katedru architektúry. Chcela by navrhovať domy, v čom ju podporuje celá rodina, najmä jej mamina. To, že trpí ochorením skleróza multiplex ju od tohto sna určite neodradí. Všetkým, ktorí touto chorobou trpia odkazuje, aby sa nevzdávali. Najmä mladým ľudom ako je ona sama. Aj z tohto dôvodu sa stala tvárou plagátu tohtoročného podujatia “Od Tatier k Dunaju“.

Veronike diagnostikovali túto chorobu v roku 2015, keď skončila na pohotovosti, pretože prestala cítiť chute na jazyku. Následne na to, ju poslali na vyšetrenia ako ct, magnetickú rezonanciu, či lumbálku.  Až skoro rok však trvalo kým jej diagnostikovali sklerózu multiplex. Začala najskôr brať copaxon, keď jej prestali tieto lieky účinkovať, tak začala brať rebif.

Začiatky boli ťažké. Ale pretože pri nej stála a stále stojí jej rodina a tí praví kamaráti, tak sa Veronika žije dobre a ochorenie nerieši. Robí všetko preto, aby ostala zdravá. Zdravo sa stravuje, nefajčí, rada sa korčuľuje, beháva, bicykluje a zbožňuje svojich psíkov.

Aj keď pociťuje chronickú únavu, ktorou trpí väčšina pacientov s týmto ochorením, tak jednoducho keď potrebuje, tak si oddýchne a funguje ďalej. Pri uzávierke tohto článku sa Veronika aj naďalej cíti dobre, pripravuje sa na maturitu a dokonca sa sama plánuje zúčastniť cyklistického podujatia “Od Tatier k Dunaju“, ak bude mať vzhľadom na nadchádzajúcu skúšku dospelosti čas.

Veronike aj všetkým mladým, či starším pacientom so SM želáme všetko dobré do budúcna a tešíme sa už čoskoro na jedinečné cyklistické podujatie “Od Tatier k Dunaju“.

mr

Poznámka: Vzhľadom na uvedené informácie o liečbe, uvádzame, že článok nie je odborný – jedná sa o rozhovor s pacientom, preto sa čitatelia nemôžete stotožňovať s postupmi liečby a ak máte zdravotné problémy, je potrebné, aby ste vyhľadali zdravotnú starostlivosť.