Ďakujeme

Logika ťa dostane z bodu A do bodu B.
Predstavivosť ťa privedie všade.
– Albert Einstein

Predstava, že by aj SM-kár dokázal nemožné, bola veľmi lákavá.

Predstava, že by sme celému „Svetu“ ukázali, čo je skleróza multiplex, bola veľmi lákavá.

Predstava, že by sme dali okúsiť zdravým ťažký a nemotorný život so sklerózou multiplex, bola veľmi lákavá.

Predstava, že nás podporia aj známe tváre, že nám pomôžu aj ďalší a ďalší…to bolo také lákavé.


Atribúty atribúty atribúty… môžeme ich sem písať donekonečna.
Ale skutočný život prináša aj skutočné zážitky.

A tie skutočné zážitky sa stali.

Dokázali sem prekonať samých seba.
Dokázali sme prekonať mýtus.
Dokázali sme, že všetko je možné aj naoko nemožné.

Emócie, šťastie, úžasný pocit, hrdosť, pokora, láska…
Prežívali sme niečo neuveriteľné.
Prežili sme to, čo sme doteraz nepoznali.

Od samotného začiatku, kedy sme absolútne nevedeli, čo nás čaká, až do úplného konca, kedy sme už tušili, čoho všetkého sme schopní.
Hotel Solisko – stretnutie ľudí, ktorí sa rozhodli zmeniť pohľad na pacientov so sklerózou multiplex.

Povedať ďakujem je tak ľahké, napísať slovo ďakujem je už ťažké.
Vyjadriť pocity, vnemy a prežité zážitky, vtesnať ich do jedného ĎAKUJEM.

Od prvého miesta – štartu až do posledného mesta – cieľa, sme zažívali každý okamih, každý moment niečo mimoriadne, niečo výnimočne zaujímavé.
Vytvorili sme partiu osôb, z ktorých sa niektorí spoznali v deň nástupu.
Ostatní sa poznali, ale ešte nikdy spolu nepodnikli týždenný pracovno-športovo-aktívny týždeň.

Nech sa snažím akokoľvek, stále narážam na neuveriteľné prežité zážitky v kruhu osôb s božskou povahou. Každé mesto nás vítalo potleskom a hymnou podujatia, v dedinách a mestách nás po ceste pozdravovali, tlieskali nám, dokonca o nás vedeli aj v „dolnej-hornej maríkovej“, v každom meste bolo všetko mimoriadne perfektne pripravené a zvládnuté. Bicyklisti mohli skutočne bez problémov venovať všetko svoj elán a energiu na prekonanie mýtov, strachu, vlastných obáv a choroby.

V každom meste boli odborníci-neurológovia, ktorí obetavo venoval svoj čas všetečným otázkam a láskavo odpovedali na otázky moderátorov na pódiu. Rovnako tak samotní hlavní predstavitelia miest a Vyšších územných celkov sa podujali zúčastniť sa osobne priamo v centre diania a mnohí sa nebránili vyskúšať si oblek, ktorý zanechal v mnohých veľmi silné emotívne zážitky. Oblek bol viac menej na dračku aj medzi širokým obyvateľstvom, ktorí skrátka cítili potrebu skúsiť pocit existencie v koži pacientov.

Naši milí a úžasní podporovatelia – Mudr. R. Raši, Mudr. V. Čislák, Z. Čižmáriková, I. V. Tuli, A. Poláková, K. Tekeľová, M. Sajfa Cifra – z celého hrdla kričím ĎAKUJEM VÁM.
Všetci ste ma do prvého stretnutia nikdy pred tým nepoznali, a predsa ste sa rozhodli podať nám ruku a pomôcť nám, podporiť našu myšlienku, našu snahu, odvahu.
Veľmi výrazne ste nám pomohli.
S vami to malo veľký rozmer, celospoločenský význam, malo to meno a váhu. Dokážem len tak málo – povedať ĎAKUJEM.
Neviem vám opísať, čo cítim, nedokážem na papier položiť tlkot srdca, chvejúce sa ruky a slzičky v očiach. Slzy dojatia ako výraz hlbokého poďakovania.
Nech sa vám vráti, čo ste dali nám. Patria vám ruže vďaky. Hviezdy srdca. Slnečné lúče lásky. ĎAKUJEM VÁM.

Potrebujem povedať, že ďakujem všetkým dievčatám z Chránenej dielne Scarabeus – Adamovičová, Droppanová, Gallová, Kudelásová, Kimličková, Porubská, Rajecová. A všetkým mužom podporujúcim CHD Scarabeus – Porubský, Valček, Ružek – vykonali ste spoločne obrovský kusisko práce, náročnej a namáhavej. V čase kedy nebolo počasie práve ústretové. Patrí vám veľký obdiv a veľké ĎAKUJEM.

Moje ďalšie ďakujem patrí mojej neterke, môjmu milému slniečku, môjmu energickému náboju. Katka Ščevlíková – ĎAKUJEM ti za všetko, čo si počas cesty vykonala. Za každý okamžik, za každú notu, ktorú si odspievala, každý pohyb, ktorý si vykonala…je radosť mať ťa vedľa seba. A ja ti ďakujem za možnosť stráviť s tebou celý týždeň. Si moja drahá neterka a ja ťa milujem.

Nesmieme zabudnúť na našich drahých šoférov – Miško a Kubko – skvelí mladí ľudia, ktorí boli vždy v pravý čas na správnom mieste a svoju prácu odvádzali ako praví profesionáli. Vždy sme všetko mali perfektne zariadení, pripravené, vykonané, batožinu naloženú alebo vyloženú. Boli ste skutočne skvelí. ĎAKUJEM VÁM.

Náš drahý masér Janči Čiak – bez teba by sme mnohí zrejme nedali to všetko, čo sa nám podarilo. Máš zázračné ruky a spod nich sme vychádzali opäť pripravení zdolávať ďalšie kilometre. ĎAKUJEME ti z celého srdca.

Obrovské ĎAKUJEM posielam Danke Baďurovej a Ferkovi Plozerovi zo Žiliny, Ell Kukurovej z Považskej Bystrice, týmu pracovníkov z Trenčína – Marošovi Rendekovi, Peťovi Božikovi, Jarke Kivarottovej a Jurajovi Majerechovi. Vďaka vám sme mali vynikajúce eventy. Vďaka vám boli reklamné kampane v reg. Mediách, boli povyvesované plagáty, rozdané pozvánky. ĎAKUJEM VÁM.

Hlboký obdiv a hlboké skláňanie sa…to patrí pacientom s SM, ktorí sa odvážili prekonať samých seba a všetky mýty a povesti o SM. Rasťo Toman, Feri Plozer, Zuzka Tirolová, Jarka Kivarottová – patrí vám nehynúci obdiv, nakoľko ste boli tí PRVÍ, ktorí sa nezľakli a s odhodlaním a odvahou sa pustili do neľahkého a nerovného boja. Dnes už viete, že ste zvíťazili… GRATULUJEM a ĎAKUJEM VÁM. Ďakujem za vašu odvahu, chuť a vôľu. ĎAKUJEM.

Bicyklisti: Lacko Hlaváč, Peťo Božík – dvaja nepretržití cyklisti, ktorí sa rozhodli bicyklovať v prospech pacientov, aby tak dokázali, že podporiť dobrú vec sa dá aj osobnou účasťou a spoločnou partiou skvelých ľudí. ĎAKUJEM VÁM.

P. Božík odbicykloval celú trasu na kostitrase – ešte sa mi trasú ruky, keď o tom píšem. Nenájdem dostatok slov, ako by som mohla napísať svoj obdiv, ktorá si P. Božik zaslúži. Klobúk dole.

Katka Hojová – zlatý človek v ženskom vydaní. Vďaka Katke sa všetko podarilo bravúrne zvládnuť. Bez Katky by som sa potácala v bludnom kruhu a napokon by som so sklopenými ušami svoj nerovný boj vzdala. Katka vyjadrujem nehynúcu vďaku. Vysielam láskavé ospravedlnenie za všetky útrapy, ktoré som dokázala vyprodukovať počas prípravy eventu. ĎAKUJEM ti za všetko, čo robíš. ĎAKUUJEM, že si moja priateľka.

Mimoriadne ĎAKUJEM vysielam môjmu dávnemu a dlhoročnému priateľovi, otcovi mojich bývalých judistov a majiteľovi reklamnej agentúry Istropolitana Ogilvy Ferkovi Tomanovi.
Ferko, nikdy už nebudem vedieť splatiť to všetko, čo si pre naše združenie vykonal. Rok čo rok sa dobrovoľne podujmeš na vypracovanie kompletnej reklamnej kampane. Bez nároku na úhradu za nápady a návrhy a vypracovanie vo vašej réžii. Uvedomujem si veľkosť tejto podpory. A keby som len trošku mohla, vykonal by som čokoľvek, aby som aspoň čiastočne dokázala splatiť túto ohromnú pôžičku. ĎAKUJEM – je to len slovíčko, je to len pár písmenok spojených do slova. Chcela by som vyjadriť oveľa viac – napokon prišiel si nás podporiť aj osobne v úplnom nečase a daždi, len aby si nám preukázala podporu. Viem len tak málo – povedať ĎAKUJEM. ĎAKUJEM.

Kameraman a fotograf – Slávo ĎAKUJEM z celého srdca za celý týždeň. Bez teba by sme si len ťažko pripomínali všetky tie zaujímavé okamžiky počas bicyklovania. ĎAKUJEM ti, že si nám zachoval spomienky.

Milan Mráz – aj tebe patrí veľká vďaka, vykonal si veľa práce, aby sa event v Bratislave mohol bez problémov vykonať. ĎAKUJEM.

Maťo Moncoľ – ĎAKUJEM ti za všetky dobré veci, ktoré si vykonal.

Nesmieme zabudnúť na našich skvelých ochrancov, našich drahých bodygardov, ktorí s maximálnou profesionalitou zvládali náročnú úlohu ochraňovať počas celej etapy všetkých cyklistov. Skláňam sa pred všetkými policajtmi, ktorí boli pridelení na túto neľahkú úlohu. Patrí im nielen hlboký obdiv, ale predovšetkým výrazné zo srdca vyrieknuté ĎAKUJEME. Patrí im samozrejme aj oveľa viac, čo verím, že aj od zamestnávateľa dostanú.

  1. kpt.Bc. Vladimír Rudavský
  2. npor. Bc. Ľubor Mikula
  3. ppor. Mgr.art. Juraj Kuchár
  4. ppor. Ľubomír Knut

ĎAKUJEM VÁM za bezpečnú a skvelú trasu od Tatier k Dunaju.

A teraz prichádza ten okamih, kedy sa chceme vyjadriť slovíčkom ĎAKUJEME.
Aby sme tak mohli poukázať na neuveriteľné zážitky, ktoré by sme nikdy nezažili, nebyť všetkých,
Ktorí svojím dielom prispeli, aby sa akcia Od Tatier k Dunaju na bicykli aj napriek skleróze multiplex mohla uskutočniť a v plnej a perfektnej organizácii zavŕšiť.

FF:

Novartis, Merck, Bayer, Teva, Sanofi-Genzyme, Biogen Idec –ĎAKUJEME za finančnú podporu

FA:

Renault – ĎAKUJEME za zapožičané motorové vozidlá
Mayo – ĎAKUJEME za požičanie motorových bicyklov a technické obsluhu počas etáp
Coca-Cola – ĎAKUJEME za tekutiny počas etáp a na námestiach
Vittalicci – ĎAKUJEME za sponzorstvo etapy Žilina a materiálnu ako aj osobnú podporu
SM Kompas – ĎAKUJEME za finančnú podporu
BORA Sort – ĎAKUJEME za finančnú podporu
Delta Medical – ĎAKUJEME za finančnú podporu
Žilinský samosprávny kraj – ĎAKUJEME za finančnú podporu
Trenčiansky samosprávny kraj – ĎAKUJEME za finančnú podporu
Mesto Ružomberok – ĎAKUJEME za kompletnú organizačnú podporu eventu
Mesto Žilina – ĎAKUJEME za kompletnú organizačnú podporu eventu
Mesto Považská Bystrica – ĎAKUJEME za kompletnú organizačnú podporu eventu
Mesto Trenčín – ĎAKUJEME za kompletnú organizačnú podporu eventu
Mesto Trnava – ĎAKUJEME za kompletnú organizačnú podporu eventu
Mesto Bratislava – ĎAKUJEME za kompletnú organizačnú podporu eventu

Primátori:

Ružomberka – Mudr. I. Čombor, Žiliny – Ing. I. Choma, Považskej Bystrice – PhDr. PaedDr. K. Janas, Trenčína – Mgr. R. Rybníček, Trnavy – Judr. P. Bročka a Bratislavy – Judr. I. Nesrovnal a starosta Starého mesta BA – Mgr. R. Ševčík
– ĎAKUJEME za prevzatie záštity a podpory zo strany Magistrátu a Starého Mesta Bratislava

Župani:

Žilinského samosprávneho kraja – Ing. J. Blanár a Trenčianskeho samosprávneho kraja – Ing. J. Baška
– ĎAKUJEME za prevzatie záštity a finančnú ako aj osobnú podporu

Médiá:

RTVs, PXcentrum, IdeaMedia, CE Television, Rádio REBECA, FIT štýl, Bardejovská TV, Hlohovská TV, TV Fenix, Frontinus, Mestská TT, Severka TV, in.ba, Fun radio, ispa, NUBIUM
– ĎAKUJEME za mediálnu spoluprácu

Hotely:

Hotel Solisko, Hotel Kultúra, Hotel Grand Žilina, Hotel Pod hradom, Magnus Hotel
– ĎAKUJEME za priaznivé finančné ubytovanie a stravu

Účastníci programu:

FRAGILE, HS Levandé, Folklórny súbor Liptov, skupina Kefas, DFS Stavbárik, HS Revival Morava, Peter Ondria,
HS Captain Slice, skupina orientálneho tanca Džamál
– ĎAKUJEME za charitatívne vystúpenie v jednotlivých mestách v programe

Lekári-neurológovia:

Mudr. A. Šaffová, Mudr. E. Kantorová, Mudr. Ľ. Procházková, Prim. MUDr. Andrea Cimprichová, MUDr. Maria Kijaciková – ĎAKUJEME za nezištné podanie bohatých lekárskych informácií.

Ďakujem vám drahí naši podporovatelia, sponzori, pomocníci, účastníci, hostia, cyklisti, ďakujem Pecimu, Virgalovi, Snowball Comunikations a pracovníkom, ďakujem všetkým médiám, novinárom, televíziám, ďakujem Lenke Skuhrovej a Jankovi Hošalovi, Ivetke Tvrdej, ďakujem pracovníkom mesta Ružomberok K. Sališovej, M. Praženicovi, p. Zachovej, p. Dolníkovej, Michalkovej a Hulínovi zo Žiliny, p. Pňačekovi z Trenčína, …atď.

Neviem nič viac. Neviem sa prevteliť do podoby slnka, mesiaca ani hviezdy, neviem vytvoriť na nebi srdce.
Neviem zoslať z vesmíru energiu.
Ale viem vám povedať, že vás mám rada. Že som šťastná za každý okamih, ktorý ste mi dovolili prežiť vo vašej spoločnosti.
Že k vám vystieram moju ruku, aby som vám potriasla pravicou a povedala ĎAKUJEM.

Jaroslava Valčeková
Predsedníčka
Združenie Sclerosis Multiplex Nádej (ZSMN)