ĎAKUJEM všetkým.

Zrazu je ticho.

Len vtáčiky štebotajú. Slnko zapadá. Električka hrmoce po koľajniciach. Svet ide ďalej.

A ja počujem ticho. Hlboké ticho. Srdce sa schováva. Emócie prepukajú.

Zrazu cítim, líce. Kvapka slzy. Derie si cestičku z oka cez slnkom ošľahnuté líce smerom dole. Našla cieľ. Padla. Padla na moju hruď. Druhá sa ponáhľa za ňou. Oči sa zahmlievajú. Slzy sa rinú. Tričko je mokré. Mokré slzami. Spakruky sa utieram. Pohľad zameraný do diaľky. Už je po tom. Sadám si do kresla. Vykladám nohy.

Nádych. Výdych. Tak, to by bolo. Srdiečko sa ukladá do svojej polohy. Telo sa prestáva chvieť.  Hlava sa skláňa, pohľadom zachytáva zem. Myšlienky sa valia hlavou. Spomienky. Ešte čerstvé.

 

Takto to bolo:

Sedem dní a nocí.

Virvar. Smiech. Hlasy. Hrmot. Ruch. Zhon. Frmol. Žarty. Chichot….

A bicykle. Veľa bicyklov. Veľa ľudí. Veľa miest a obcí. Veľa dlhých kilometrov.

Stretli sa tí, ktorí to chceli. Aj chorí, aj zdraví. Chceli dokázať, pochopiť a podporiť.

Stal sa takmer zázrak. Spojili sa v jedno. Jeden celok.

Myšlienka dostala podobu. Vytvorili ju všetci. Krásny obraz lásky. Pomoci. Nezištnej ochoty.

Vzájomnej úcty. Pokory. A veľkého srdca.

Pocit, ktorý by chcel zažiť každý. Pocit, že sem patrím. Tu je moje miesto. Tu ma potrebujú. Tu mi rozumejú. Viem, že nie sme sami.

 

Je pondelok 22.5. 2017.  Skupina cyklistov sa valí do Liptovskej Kokavy. Z každého kúta obce vidieť prichádzať cyklistov, autá, veľké skupiny ľudí. Na prostriedku obce už stojí brána. Mikrofóny sa skúšajú. Pripravujú sa vystupujúci. A všetko sa začína. Hymnou akcie, ktorú odspieva speváčka Katka Ščevlíková. Pár slov pridá starosta obce a čosi aj hlavný organizátor.  Moderátor všetko ukončí a začína sa perepúť.

III. ročník Od Tatier k Dunaju na bicykli aj napriek skleróze multiplex sa práve spustil.

Pacienti so sklerózou multiplex a zdraví podporovatelia sa spoločne vydali na trasu dlhú 400 km z Tatier do Bratislavy k Dunaju. Odhodlaní neustúpiť žiadnej prekážke. S energiou a entuziazmom. Niektorí idú druhý krát. Niektorí tretí. A niektorí majú svoju premiéru.

Obrovské množstvo podporovateľov – tímových cyklistov dáva tušiť zaujímavé okamžiky.

Prvú etapu sa rozhodlo odbicyklovať o niečo viac ako sto bicyklistov. Dlhý had cyklistov sa vinie cestou sprevádzaných dopravnou políciou Pumou. Začiatok pelotónu si nevidí na koniec chvosta. V pelotóne to žije. Všetci sa vzájomne zoznamujú a nadväzujú kontakty. V pelotóne sa tyká. Všetci sú jedno. Či riaditeľ, sekretárka, alebo pacient na dôchodku. Hneď sa ukáže, kto bude komu pomáhať. Kto to dá aj sám. A kto sa prekoná. Cestou nás sprevádzajú rôzne „obrazy“. Stádo ovečiek sa rozhodne zapojiť sa do cyklistiky. Splašené ovce zaháňajú policajti. Našťastie všetko dopadlo dobre. A my už stojíme v Liptovskom Hrádku. Vítajú nás a šťastne odovzdávajú dar 100 € pre miestny klub  sclerosis multiplex, ktorý patrí do druhého združenia. Sme šťastní a radostní, že sa nám našou akciou podarilo pomôcť ďalším SM-károm. ĎAKUJEME.

Na ceste nás čakajú ďalšie zastávky. Liptovská Ján, kde nás čakali spoločne so starostom šťavnaté kúsky pizze a lahodná chladná voda. Presúvame sa do Liptovského Mikuláša. Nádherne sformovaná formácia detí z materských škôl, ktoré nás v uličke vítali prekrásnym potleskom. Aj tu sme dostali pohostenie. A už naše kolesá smerovali do cieľa – Kúpele Lúčky. Cestou sme sa ešte naučili rôzne ťahy, ako zdolať kadejaké zákutia kopcovitej cyklistiky.  Kto nevládal, tomu bolo pomôžené. Kto vládal, ten išiel cesta-necesta. Tempo bolo búrlivé. V pelotóne vládla pohoda a zdraví išli za chorými. Takto im dokazovali svoju vôľu, pomôcť. Aby „nepadli“.

Záverečné stúpania. Posledné tlačenia. A už sme v Kúpeľoch. Opäť veľa ľudí a obrovská energia potleskom. Vítali nás predstavitelia kúpeľov a starali sa o nás ako o vzácnych hostí. Pripravili nám večerné kultúrne občerstvenie, kúpeľ v liečivej vode a kto chcel mohol aj do prírodnej vody Kalameny.

Druhý deň, opäť nafúknutá brána a pred nami najťažšia etapa. Opäť takmer stovka cyklistov. Ale už iných, ako v prvom kole. Okamžité stúpanie. Pelotón sa trhá na drobné. Všetci dobicyklovali na kopec v horách, aby spoločne spustili svoje kolesá smer Dolný Kubín. Tu čakal už primátor  so stovkami obyvateľov mesta. Nadšene tlieskali a vítali nás. Občerstvenie a chvíľa oddychu. To nás už čakala Zázrivá. Systematické 20 km-ové stúpanie okorenené mokrou vlahou dalo zabrať všetkým. Naši anjeli-tlačitelia výdatne tlačili. Zázrivá bola zdolaná! Starosta Terchovej s úžasnými mladými umelcami vyhrávali na veselú nôtu. Aby bolo aj fyzicky dobre, tekuté vitamíny a terchovské korbáčiky mizli v útrobách hladných cyklistov.

Deň sme zakončili všetci spoločne pri opekačke a grilovačke s gitarou a spevom s pacientmi zo Žiliny a okolia. Prekrásne ukončenie najťažšej etapy.

24.5.2017 vyrážali sme s mrakmi nad hlavami a kvapkami dažďa. Trasa menej náročná, ale za to dlhá. Mraky stále veštili dážď. Skúšali našu vieru. A my sme verili. Lejak sa spustil, až keď sme sa usadili do krčmy s lahodným slovenským jedlom. Slnko sa umúdrilo a opäť nás vytiahlo na cesty. Naše tempo bolo diabolské. Cesta mizla spod kolies ako gumou zmazaná čiara. Námestie muselo počkať.  Prišli sme v predstihu. Náš príchod bol nasmerovaný ešte do Hotela Podhradie.

Po krátkom zastavení sme už vchádzali pred pódium a takmer stovku Považsko Bystrických divákov. Ovácie, potlesk, veľká radosť striedali hovorené slovo a program. Všetko bolo unikátne pripravené. Dostatok občerstvenia, jedla, pitia, ovocia, sladkostí…program famózny.

Večerný program nás všetkých opäť spojil do jednoliateho celku. A to bola zároveň aj bodka za treťou etapou.

25.5.2017 Táto etapa bola hodnotená ako kľudná, pokojná, nenáročná a rýchla. V Novom Meste nad Váhom bolo profesionálne pripravené prijatie a úžasný program. Miestni SM-kári boli v hojnom počte na námestí. Etapa výdychu a rýchleho prepravenia sa. Hotel Diana vcucol cyklistov a ponúkol im slastné oddýchnutie.

Predposledná etapa. Smer Trnava. Skúška nôh a výdrže. Odolnosti a odhodlania. Húpačková etapa vyskúšala aj pripravenosť bicyklov. Jeden kopec za druhým. Stúpanie striedalo spúšťanie sa. Slnko začalo pražiť. Oddychovky boli častejšie. V etape bolo takmer 80 cyklistov,  z ktorých mnohí smerovali do svojich domovov – Trnavy. Naplánovaný príchod sme o hodinu skrátili. Námestie nás čakalo s množstvo divákov. Hymna znela cez celú Trnavu. Programom sme túto časť zakončili.

Prišlo naše posledné spoločné večerné posedenie. Tichá diskotéka na námestí zlákala všetkých chlapov. Zvyšok posedával v Hoteli. Únava sa mrazivo vtierala do tela. Záchvevy smútku pretínal hlasitý smiech. Všetci sa bavili, tušiac, že takto je to ľahšie.

Prišlo ráno. Prišiel deň sobota. Pred Hotelom sa zhromaždila stovka ľudí. Viac cyklistov. Médiá a fotografi. Vyprevádzači. Začalo odrátavanie. Pri nule sa pohol dav ľudí cez nafúknutú bránu. Začal sa boj o čas. Čakala nás etapa tvrdej skúšky. Rovina a zase rovina. Zázrakom nás vietor poháňal od chrbta. Kým neprišla Galanta. Primátor nás privítal kopou zmrzliny s prísľubom budúcoročnej spoločnej bicyklovačky. A tu už vietor skúšal našu výdrž. Kondičnú prípravu. Pedálovanie bolo ťažšie. Náročnejšie. Len zrazu, kde sa vzal, tu sa vzal. Bratislava na dosah ruky.  Priblížili sme sa k cieľu. Vzrušenie narastalo. Ale smútok čoraz viac ráňal dušu. Prehnali sme sa Bratislavou a dobicyklovali do cieľa. Čakali nás hymnou a bohatým programom.

Vzácni hostia v pelotóne minister zdravotníctva Tomáš Drucker, starosta Starého Mesta Radoslav Števčík či primár neurologického odd. Nemocnice Sv. Michala František Jurčaga.

Títo všetci sa vyznali z pocitov, ktoré ich sprevádzali pri bicyklovaní s pacientmi. Prisľúbili pedálovanie aj v 4. ročníku. Hneď aspoň dve etapy. Herec Ivan Vojtek Tuli, speváčka Katka  Ščevlíková, športový moderátor Peter Čambor sa zúčastnili takmer všetkých etáp. Množstvo tímových cyklistov z rôznych firiem, či Mestských úradov boli taktiež účastníkmi pelotónu.

Počet zúčastnených cyklistov za všetky etapy sa priblížil k číslu 400 kusov. Týmto tempom sa v 5. ročníku zúčastní cyklovačky snáď aj pol Slovenska.

Treba povedať, že pacientov bolo viac. A všetci sa oproti minulému roku náramne zlepšili. Ani jeden nepotreboval odviesť. Presadnúť do auta. Všetci sa držali na čele pelotónu. A vládali. Poháňala ich myšlienka a vedomie, že za ich chrbtami sú desiatky cyklistov, ktorí pomôžu, ak to bude treba.

Krásny pocit. Energia, ktorá sa vlnila pelotónom. Hnala všetkých vpred. Náramný pocit vzájomnej dôvery.  Pokory. Úcty.

Oplatí sa žiť. Ani choroba to nezmení. Kde je vôľa, tam je cesta. A my sme tú cestu prešli od Tatier až k Dunaju. 

 

ĎAKUJEME:

Generálnemu partnerovi:  Sanofi Genzyme

Partnerom:  Nadácia VÚB, Merck, Novartis

Podporovateľom: Biogen, BoraSORT, Kolony ClubRestaurant, Pfizer, Bayer, Nadácia ZSE, Sacrop, Zaren

Nefinančným podporovateľom: Renault, Hlavné mesto SR Bratislava, Liberty Trade, Nubium, CocaCola, Stražan

Mediálna podpora: IN BA, VEGA, severka.tv, Rádio Rebeca, PXcentrum, Frontinus

 

Pavel Ružek – ĎAKUJEM za pomoc pri organizácii eventu

Peter Sagan a Katka Saganová – ĎAKUJEME. Za prekrásny pozdrav, video pozvánku.

Istropolitana Ogilvy – Ferko Toman, Tomáš Tomášek, Silvia Plecháčková, Denisa Púchyová a ďalší veľkí ľudia : ĎAKUJEM VÁM, bez vašej úpenlivej pomoci by nebolo vôbec nič viditeľné.

Snowball CommunicationsKatarína Hojová, Katka Gudiaková : ĎAKUJEM VÁM zo srdca za pomoc.

Primátori a starostovia miest:

Liptovská Kokava – Ing. Július Porubän

Liptovský Hrádok – Mgr. Branislav Tréger, PhD.,

Liptovský Ján – Mgr. Juraj FIlo,

Liptovský Mikuláš – Ing. Ján Blcháč, PhD,

Dolný Kubín – Mgr. Roman Matejov,

Terchová – Jozef Dávidík,

Považská Bystrica – doc. PhDr. PaedDr. Karol Janas, PhD,

Nové Mesto nad Váhom – Ing. Jozef Trstenský,

Trnava – JUDr. Peter Bročka, LL.M.,

Bratislava – JUDr. Ivo Nesrovnal a Radoslav Števčík

a  Kúpele Lúčky –  Mgr. Peter Mičko, Ing. Slávka Medveďová a p. riaditeľka Mičková

ĎAKUJEM VÁM všetkým, ktorí ste tak vykonali, za vaše vrelé a vrúcne prijatie na námestí vášho mesta-obce. Bola to pre nás česť zvítať sa s najvyššími predstaviteľmi miest, ktorí si takto uctili odvahu nevyliečiteľných optimistov. Ďakujeme aj za darčeky.

Ďakujem vám zároveň za prevzatú záštitu nad podujatím.

Hl. mesto SR Bratislava : ĎAKUJEM za poskytnutie mediálnej a technickej podpory.

Bratislava Staré Mesto : ĎAKUJEM vám za pomoc pri vydávaní všetkých povolení, starostovi posielam veľké ĎAKUJEM za privítanie na námestí…

Judisti :

Považská Bystrica – Peter Pozník,

ĎAKUJEM VÁM za vaše ochotné vystúpenie v prospech nevyliečiteľných optimistov bez nároku na odmenu.

Katarína Ščevlíková : ĎAKUJEM veľmi pekne za nezištné bicyklovanie počas trvania celého podujatia, za odspievanie hymny a zopár skladieb.

Ivan Vojtek TULI  a Peter Čambor: ĎAKUJEM veľmi pekne za spoločné bicyklovanie, moderovanie,  za smiech, radosť a dobrú náladu, ktorú ste rozdávali všetkým a všade. Peťko, ďakujem za pomoc s mediálnou podporou.

Vladimír Kobielsky: ĎAKUJEME za mediálnu pomoc.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker: ĎAKUJEM za vašu finančnú pomoc a osobnú podporu.

Mudr. Richard Raši PhD., primátor Košíc: ĎAKUJEM za podporu a pomoc.

Mudr. František Jurčaga PhD., Mudr. Ema Kantorová: ĎAKUJEM za vašu aktívnu účasť na bicyklovaní.

Peter VELITS : ĎAKUJEM za podporu osobnou účasťou na bicyklovaní.

Cyklo tímy:

Cykloparobok Východná, Rozbicyklujeme Nitru, Malokarpatský cykloclub Trnava, Dom Svitania, Profesia, Mestský úrad Trnava, Trnavskí sršni, Novartis, Pfizer, Biogen, Sanofi Genzyme, Roche, Liptovská Kokava, Vladimúr Fraňo, Peter Bročka: ĎAKUJEM za vašu aktívnu podporu. Ďakujem, za váš prístup. Ochotu a odvahu. ĎAKUJEM.

Peter Koniar, Peter Bubeník, Ivan Rúčka, Daniela Baďurová a Ell Kukurová : ĎAKUJEM vám veľmi pekne za vašu prácu v prospech organizácie podujatia vo vašom meste. Bez vašej snahy a ochoty by sme to mali oveľa ťažšie.

Médiá – redaktori, novinári : ĎAKUJEM vám za vašu snahu informovať verejnosť o skvelej akcii na podporu pacientom so sclerosis multiplex. Vďaka vášmu prístupu sme mohli dať všetkým vedieť ako sa nielen pripravujeme, ale a aká je situácia v pelotóne, kde sa nachádza a ako pokračuje cyklistika pacientov a podporovateľov.

BKIS : ĎAKUJEM za vašu pomoc, za poskytnutie pódia a za všetky práce s tým spojené.

Peter Božík – Liberty trade, s.r.o. : ĎAKUJEM za sponzorstvo v podobe náhradných dielov, technického zabezpečenia bicyklov, zapožičania a servis bicyklov za spoločné bicyklovanie.

Všetkým účastníkom – cyklistom : ĎAKUJEM vám všetkým veľmi pekne za všetko to, čo ste v prospech pacientov vykonali, počnúc bicyklovaním a končiac dobrou, veselou a humornou náladou. Samozrejme,  ĎAKUJEM VÁM, ktorí ste svojou rukou doslova potlačili nás, ktorí sme nevládali, a tak ste nás nenechali na chvoste peletónu, ale ukázali ste nám „podávanie ruky“  a to nie len ako symbol  pomoci, ale aj skutočne vykonaná pomoc nám – nevyliečiteľným optimistom. ĎAKUJEM VÁM. Dnes viem, že pomoc nájdeme, ak by to bolo treba.

Špeciálne ĎAKUJEM posielam osobe menom Kristína Marošová. Ďakujem za mimoriadne ústretové jednanie a krásne zorganizovanie takmer 20-tky cyklistov z Mestského úradu Trnava na čele s celým vedením úradu.

Ladislav Valček, Peter Adamovič, Marek Švab, Erik Adamovič, Juraj Žilavý, Peter Kasarda  – ĎAKUJEM za vaše šoférske zručnosti, pomoc pri realizácii v mestách a za všeho-chuť pomoc v rámci celého pelotónu.

Združenie sclerosis multiplex Nádej-Chránená dielňa Scarabeus, pracovníci z dielne:

Adamovičová,

Droppanová,

Szaboová,

Kobetičová,

Hlaváčová,

Gallová,

Miklasová,

Kurtišová,

Čaprndová,

Schmidtová,

– ĎAKUJEM za pomoc v rámci prípravy akcie na námestiach v jednotlivých mestách.

Cyklisti-pacienti so SM :

Belluš                   Peter

Fitzelová             Ľubica

Gazdíková         Zuzana

Kubalová            Ivana

Lajstríková         Marta

Minichová         Mária

Rybár                   Peter

Šulek                    Radoslav

Hubálek              Jozef

Rúčka                   Ivan

Bajtos                  Jozef

Schmidt               Edo

Tomko                 Ferko

ĎAKUJEM za vašu odvahu, entuziazmus, nebojácnosť, vôľu, rozhodnosť, smelosť, chuť a pokoru

ĎAKUJEM vám za vaše rozhodnutie ukázať, že nemožné je možné.

COCACOLA, p. Marián Pavelka : ĎAKUJEM vám za poskytnutie plnej výbavy občerstvenia pre všetkých cyklistov ako aj účastníkov na námestiach.

Hoteli:

ALEXANDRA WELLNESS HOTEL s. r. o. – Katka Budová, 

KÚPELE LÚČKY a.s. – Peter Mičko,

Hotel*** Podhradie – Pavol Baranec,

Hotel Gavurky *** – Jana Podolcová-Mičová  Hotel Diana – Madžová Rubaninská HanaHotel Barbakan**** Daša Badiarová Ďakujem vám za ústretové ceny počas nocľahu so stravou  u vás

Michal Ščevlík – Roxor BRGR & BEER  a Vladimír Svitek – Bagety Gastro : ĎAKUJEM za úžasné občerstvenie, bagety, ktoré spievali a všetky sa pojedli.

Kameramani, Dušan Macko a Adam Staroň : ĎAKUJEM za úspešné zvládnutie a spracovanie každodenných natočených kilometrov do prezentačnej podoby. Ako aj za celkové video a fotografie.

Fyzioterapeut-masér  Janko Čiak : ĎAKUJEM za spolubicyklovanie a za neustále vracanie cyklistov do fyzickej pohody vytrvalým masérskym umením.

MV SR a polícia SR :

  • špeciálne dopravné oddelenie Odboru Dopravnej Polície

ĎAKUJEM vám za poskytnutie policajného sprievodu.

RENAULT Slovensko, spol. s r.o.Richard Evanson, genrálny riaditeľ, Renata Formánková, Ivana Obadalová : ĎAKUJEM nášmu veľkému sponzorovi za prepožičanie automobilového parku v podobe 3-och áut. Bez tejto pomoci  by sme skutočne len veľmi ťažko prepravovali ľudí, bicykle, materiál či tovar. ĎAKUJEM.

IVAN BARUS a PETER BELLUŠ a ďalší – špeci cyklisti, ktorým patrí špeciálne ĎAKUJEM. Vďaka pomoci týchto cyklistov sme spoznali pravé ľudské teplo pomoci, kedy neváhali priložiť ruku k dielu –doslova– a pomáhať tým, ktorí ťahali z posledných síl. ĎAKUJEM.

Na úplný záver, Ladislav Valček – manžel pisateľky tohto listu, ĎAKUJEM ti, muž môj, vydržal si so mnou celý ten čas príprav. Zabezpečoval si organizáciu eventu v mestách spolu z dielenskými babami a spolupracoval si s pracantmi zo Snowball Communications. Robil si šoféra a množstvo ďalších prác spojených s celou akciou. Patrí ti moje veľké ĎAKUJEM.

Týmto listom sa snažím vyjadriť moje veľké srdečné ĎAKUJEM vám všetkým tu spomenutým. Ale zároveň aj všetkým, ktorí tu aj nie ste spomenutí, ale ste akokoľvek pomáhali a pomohli. Akcie sa zúčastnil obrovský kopec osôb a všetci do jedného majú môj vrúcny nehynúci obdiv, moje vrelé hlboké ďakujem, moju úctu.

Ak sa raz nájdu slovíčka, ktoré dokážu vyjadriť moje pocity…i ja dokážem napísať, jediným slovom ĎAKUJEM za všetko to, čo prežívam v duši, srdci, čo sa preháňa mojou energiou.

Vážim si vás a ďakujem vám.

Valčeková Jaroslava – zodpovedná za organizáciu a predsedníčka Združenia SM Nádej