Peter SAGAN a Jarka Valčeková pozývajú.

Svetový cyklista Peter Sagan a predsedníčka Združenia sclerosis multiplex Nádej Jarka Valčeková spoločne pozývajú na akciou s bicyklami cez pol Slovenska OD TATIER K DUNAJU NA BICYKLI AJ NAPRIEK SKLERˇOZE MULTIPLEX.

Téma ZDRAVIE – TV RAJ

Od Tatier k Dunaju na bicykli aj napriek skleróze multiplex

Ľubica Fitzelová

Som 64 ročná pacientka so sklerózou multiplex. Ochorenie ma postihlo, keď som mala 40 rokov. SM mi bola diagnostikovaná ako 42 ročnej.

Akcie „Od Tatier k Dunaju“ som sa zúčastnila 4 krát. Nebola som na 1. ročníku, kedy som pre svoje zdravotné problémy a neisté počasie nenašla odvahu ísť. Nevedela som si predstaviť, akoby som to mohla ja chorá zvládnuť. Navyše, čo som nikdy nebicyklovala takúto vzdialenosť. Ale bola som na námestí P.O. Hviezdoslava podporiť účastníkov a žasla som nad tým, ako prišli výborne naladení, plní optimizmu, aj keď boli premoknutí, spotení a unavení. Už vtedy som si povedala, že na budúci ročník pôjdem aj ja. A moje predsavzatie som splnila.

Najskôr som sa zúčastnila rekondičného pobytu, ktorý bol zameraný aj na prípravu na toto podujatie. Tam som sa lepšie zoznámila so spolubojovníkmi – pacientmi. Bolo to výborné podujatie a pomohlo upevniť moje rozhodnutie zúčastniť sa. Druhý ročník splnil, dokonca predbehol moje očakávania. Bol výborne zorganizovaný, bol tam výborný kolektív a napriek nepríjemnému počasiu na trati medzi Zázrivou a Terchovou, kde pršalo, snežilo a fúkalo a teda nás poriadne vytrápilo, sme sa šťastní, veselí a spokojní dostali až do Bratislavy.

Podobné to bolo aj v treťom a štvrtom ročníku, keď sa pri mojom zdravotnom stave a problémoch v rodine, staráme s manželom o moju 91 ročnú mamu. Aj v poslednom ročníku som do posledného dňa nevedela, či budem môcť ísť. Nakoniec som sa v hodine dvanástej rozhodla nastúpiť a bola som rada, že som to dokázala zdolať. Určite je to aj preto, že toto podujatie je výborne zorganizované. Vidím za ním hodiny a hodiny mravenčej práce mnohých mne známych, ale aj neznámych ľudí, ktorí pracujú na tom, aby nakoniec všetko dobre dopadlo. Najviac by som chcela poďakovať Jarke Valčekovej. Ona je dušou tohto podujatia a venuje tomu naozaj všetko.

Nedá mi, aby som nespomenula políciu, ktorá nás sprevádzala počas všetkých ročníkov od začiatku trasy až do Trnavy. Bola to perfektne zohraná skupina „dopravákov“, ktorá bola vždy tam, kde mala byť a my sme sa mohli cítiť vždy v pohode a v bezpečí. Naozaj neostali nič dlžní heslu „Pomáhaj a chráň.“ Viacerí by sme si priali na cestách stretávať len takýchto policajtov.

To sa, ale nedalo povedať o policajtoch, ktorí nás vlani sprevádzali na trase z Trnavy do Bratislavy. Na tejto trase som viackrát mala strach o seba, aj ostatných. A tiež ťažké chvíle sme zažili pri prejazde z námestia P. O. Hviezdoslava na Hlavné námestie, lebo polícia na námestí P.O. Hviezdoslava skončila s riadením dopravy. Niektorí pacienti majú problém zoskočiť z bicykla a zrazu sa po ukončení pomoci policajtov ocitli v dave turistov, cez ktorý bolo treba sa predrať na Hlavné námestie. Veru poriadne sme si vydýchli, keď sme bezpečne zastali pred tribúnou.

Ďalší človek,  ktorému chcem poďakovať, aj keď ako som už písala, je ich veľa. Je to masér, Janko Čiak. Keď dorazíme unavení do cieľa, on neviem odkiaľ berie silu a ešte pomáha našim uboleným telám rýchlejšie sa zotaviť a nabrať síl do ďalšieho dňa.

A naozaj srdečne ďakujem všetkým, trpezlivým a obetavým vodičom sprievodných áut, ľuďom z chránených dielní v BA a TN, Peťovi Božikovi a dobrovoľníkom zo Snowballu, čo svojou prácou pomohli toto podujatie zorganizovať. Nech mi ostatní prepáčia, ak som ich nespomenula. 

A na záver môjho príspevku sa chcem s Vami podeliť o môj krásny zážitok.

Zakrátko po podujatí som dostala mail. Jeho autora som nepoznala a tak som ho otvárala s neistotou, čo v ňom bude. Nerada otváram maily od neznámych a často, ak mám podozrenie, že nie sú z dôveryhodného zdroja, tak ich ani neotvorím. Stálo v ňom:

„Dobrý deň prajem,

dostal som na Vás kontakt od pani Valčekovej.

Hľadám záujemkyňu o športové hodinky Garmin Vivoactive 3, ktoré by som daroval. Ide o technicky vyspelý produkt s GPS, ktorý je možné pripojiť cez aplikáciu na internet a sledovať  svoje športové štatistiky. Sú však k tomu potrebné znalosti s operačným systémom Android v mobile a aspoň trochu technických zručností na prepojenie a využitie hodiniek v praxi.

Ak by ste mali o hodinky záujem a dokázali by ste ich využiť k športovým aktivitám, dajte mi vedieť. Rád Vám urobím radosť.

Prajem všetko dobré,

S pozdravom XY.“

Moja opatrnosť bola teda v tomto prípade zbytočná. Keďže za podpisom nasledoval aj telefonický kontakt. Zavolala som naň a hodinky som zakrátko dostala.

Vôbec tohto darcu nepoznám, neviem, či sme sa počas podujatia stretli, alebo videli, ale je to náš podporovateľ. Bicykloval s nami a už čakám na ďalší ročník, aby som mu mohla osobne poďakovať za výborný darček. 

Príbeh od Peter Belluš

Zdravotné problémy som začal mať vo veku 51 rokov, teda pred 12 rokmi. Trvalo takmer 3 roky, kým mi určili diagnózu SM. Jedna z najhorších vecí bola – zákaz športovať. V tomto som lekárov neposlúchal a len som zmiernil tempo. Do združenia Nádej som sa prihlásil, ale nezúčastňoval som sa aktívne žiadnych akcií.

Až akcia Od Tatier k Dunaju ma oslovila a prihlásil som sa na 2. ročník, následne 3. a 4. Ročník. Všetky ročníky som išiel celú trať. Zúčastnil som sa aj sústredení pred podujatím a tam som sa lepšie spoznal s ostatnými pacientami a ich ťažkosťami. Ja som na tom oproti nim relatívne dobre a myslím, že aj vďaka športovaniu.

Ale vidím aj značné pokroky u ostatných pacientov, ktorí sa aktívne zúčastňujú cykloakcie.

            Tento ročník podobne, ako predošlé, bol super. Zúčastnilo sa ho veľa zdravých cyklistov, s ktorými sme sa skamarátili. Celú trasu išla prvý raz aj moja manželka a veľmi si pochvaľovala celkovú organizáciu a nezabudnuteľné zážitky.

Mne takáto akcia a šport vôbec dáva veľmi veľa. Choroba mi zobrala možnosť ďalej aktívne manažérsky pracovať, ale dala mi nový pohľad na životné priority. Aj moja lekárka  na jednej zahraničnej prednáške spomenula, že mi choroba  dala aj niečo pozitívne. Veľmi pozitívne bolo a je zúčastňovať sa akcií s Jarkou Valčekovou, ktorá sa zaslúžila o realizovanie cyklistického podujatia.

Príbeh od Jozef Hubálek

Ja som sa na tomto podujatí zúčastnil druhý krát. Samozrejme celá akcia „Od Tatier k Dunaju“ na bicykli napriek skleróze multiplex je vynikajúci projekt a som rád že niečo také vzniklo. Celá akcia bola vynikajúco zorganizovaná a naplánovaná.

Ja som pacient so sklerózou multiplex a odbicykloval som celú trasu. Síce jazdím na e-biku, lebo niekedy si musím pomôcť elektrickým pohonom, ale to nie je hanba.

Perfektní ľudia, čo sa zúčastnili bicyklovania, veľa zážitkov, veľa srandy a dobrodružstva. Samozrejme stále dobrá nálada za každého počasia. Znovu som stretol kamarátov a spoznal nových ľudí.

Dá sa povedať, že trasa bola celkom v pohode, aj keď niekedy sa išlo dosť rýchlo. Teda aspoň na môj vkus a ochorenie. Miestami som si myslel, že sme na pretekoch. Ale ja som si šiel podľa seba. A bolo úžasne.

Ja bicyklujem vlastne od malička. Najskôr to bolo MTB bicyklovanie po horách a lesoch. No po ochorení som si už na to netrúfol. Ale bicyklujem stále, aj keď nie už tak moc po horách. Ale občas vybehnem aj do lesa.

Sklerózu multiplex mám cca 10 rokov. SM mi zobrala prácu a mám obmedzenie vykonávať aktivity v rozsahu akom by som chcel. Ale čo mi dala? Pokoru a veľa nových kamarátov a zážitkov.

Mestá a obce informujú o akcii Od Tatier k Dunaju

Mestá a obce informujú o akcii Od Tatier k Dunaju.

Hotel FIS nás prichýlil a ubytoval v prvú noc pred samotným štartom.

19. mája 2019 v Hoteli FIS zažijeme prvú spoločnú noc pred ŠTARTOM 5. jubilejného ročníka Od Tatier k Dunaju na bicykli aj napriek skleróze multiplex.

Po štarte  je prvou zastávkou  Liptovská Kokava.  Pán starosta  ing. Július Porubän prevzal záštitu nad podujatím. Každý rok sa zároveň aktívne spoločne aj s ďalšími Liptovsko Kokavačanmi zúčastňuje bicyklovaniu s pelotónom. Inak tomu nebude ani tento rok.

Ďalšie miesto našej zastávky je Liptovský Mikuláš.  Pán primátor Ing. Ján Blcháč, PhD. prevzal záštitu nad podujatím a vedúca oddelenia marketingu a podnikania p. Ing. Soňa VIŠŇOVSKÁ spoločne pre pelotón pripravujú veľké privítanie. A zamestnanci magistrátu sa zúčastnia spoločnej bicyklovačky.

Prichádzame k prvej zmene oproti doterajším ročníkom, naše kolesá naberajú smer ZuberecKrásy Slovenska sa ukážu v plnej nádhereKopec hodný aj Majstra Sveta Petra Sagana. Dáme ho? Starosta obce Zuberec  p. Ing. Vladimír Šiška prevzal záštitu nad podujatím.

Zo Zuberca sa púšťame smerom do Žiliny cez Zázrivú, Terchovú  – starosta obce Jozef Dávidík prevzal nad podujatím záštitu, s cieľom Považská Bystrica – primátor doc. PhDr. PaedDr. Karol Janas, PhD.  prevzal záštitu nad podujatím. Pred tým však ešte pôjdeme aj cez Plevník – Drienové – starosta obce Miroslav Kremeň prevzal záštitu nad podujatím.

Celá táto oblasť spadá pod VÚC Žilinský samosprávny kraj, kde predsedníčka ING. ERIKA JURINOVÁ prevzala záštitu nad podujatím. Samotní zamestnanci ŽSK sa zúčastnia bicyklovaniu s pacientmi.

Považskej Bystrice sa pelotón presunie cez Homôlku smerom cez Valaskú Belú do Prievidze. Starosta obce Valaská Bela p. Ing. Miloš Cúcik prevzal záštitu nad podujatím a primátorka mesta Prievidza JUDr. Katarína Macháčková prevzala záštitu nad podujatím.

Trasa sa kľukatí smerom cez Štiavnické vrchy do Dudiniec a z Dudiniec smerom do Veľkého Medera, kde je cieľ podujatia s veľkou záverečnou after párty.

Od Tatier k Dunaju 5. jubilejný ročník aj s Rasťom Sokolom

Rasťo Sokol, moderátor úspešnej markizáckej šou Dobre vedieť! Pozýva Vás na úspešnú akciu od Tatier k Dunaju. Nechajte sa unášať myšlienkou sedenia na sedadle bicykla, keď pedálujete cez pol Slovenska. Krásy prírody sú fantastické, unášajúce. Poďte to s nami zažiť.

Uverejnil používateľ Od Tatier k Dunaju na bicykli so SM Piatok 22. februára 2019
Od Tatier k Dunaju Ivan Vojtek Tuli

Ivan Tuli Vojtek je tvárou podujatia a od úplného začiatku aktívnym cyklistom. Podporuje pacientov po všetkých stránkach. Nechaj sa pozvať pozvaním od Ivana. A ver tomu, čo v pozvánke hovorí. Je to úžasný človek s veľkým srdcom. Poď si zabicyklvoať s Ivanom Vojtekom Tulim.

Uverejnil používateľ Od Tatier k Dunaju na bicykli so SM Utorok 12. februára 2019
Lacko Strašil pozýva aj vás na cyklomaratón…pridajte sa.

Ladislav Strašil, podnikateľ, pozýva všetkých a vyzýva podnikateľov, neseďte na stoličkách, dajte si dávku adrenalínu a prekrvte svoje závity, pobicyklujte na akcii Od Tatier k Dunaju.

Uverejnil používateľ Od Tatier k Dunaju na bicykli so SM Pondelok 11. februára 2019